SPOWIEDŹ ŚWIĘTA – Sakrament Bożego Miłosierdzia

2017 ROK ŚW. BRATA ALBERTA

Niniejsza publikacja oraz nadanie patronów poszczególnym konfesjonałom w naszym kościele jest owocem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który przeżywaliśmy w roku 2016. Obrazy poświęcił Rektor Seminarium Duchownego w Radomiu ks. dr Jarosław Wojtkun, który głosił rekolekcje wielkopostne w roku 2017.

Bardzo dziękuję Tadeuszowi Rupiewiczowi, Teresie i Andrzejowi Sowińskim, Katarzynie Kopańskiej, Mateuszowi Metkowskiemu, Bartoszowi Kance, ks. Krzysztofowi, ks. Mateuszowi i ks. Janowi za pomysł, który zrodził się pod natchnieniem Ducha Świętego oraz za ogrom pracy wykonanej w bardzo krótkim czasie.

Bóg zapłać.

Spis treści

  1. Patroni konfesjonałów w naszej parafii
  2. Sakrament pokuty i pojednania
  3. Modlitwy
  4. Rachunek sumienia
  5. Kierownictwo duchowe
Wstęp

Papież Franciszek w Adhortacji Apostolskiej Evangelii Gaudium podkreśla, iż „parafia jest formą obecności Kościoła na terytorium, jest środowiskiem słuchania słowa, wzrostu życia chrześcijańskiego, dialogu, przepowiadania, ofiarnej miłości, adoracji i celebracji. Dzięki całej swojej działalności parafia zachęca i formuje swoich członków, aby byli ludźmi zaangażowanymi w ewangelizację. Jest wspólnotą wspólnot, jest sanktuarium, gdzie spragnieni przychodzą i piją, by dalej kroczyć drogą…”

Takie parafialne środowisko tworzymy na gdańskim Przymorzu. Patronuje mu, od blisko 30 lat, Adam Chmielowski, który dzięki swojej charytatywnej aktywności zasłużył na miano „Ojca ubogich”. Św. Brat Albert przywracał człowiekowi utraconą godność poprzez niesienie konkretnej pomocy materialnej. Publikacja, którą oddajemy do Waszych rąk, ma pomóc w ponownym odkryciu, iż każdy z nas jest dzieckiem Bożym, które ze skruchą staje przed miłosiernym Ojcem i doświadcza mocy przebaczenia. Sakrament pokuty i posługa konfesjonału to wielki dar i zadanie, ale trzeba się do niego dobrze przygotować.

Zapraszamy – skorzystaj z tej książeczki zanim uklękniesz przy konfesjonale. Poproś o pomoc świętych i błogosławionych, którym Kościół dał władzę odpuszczania grzechów. Św. Ojciec Pio, św. Jan Maria Vianney, bł. Honorat Koźmiński, bł. ks. Michał Sopoćko to postacie, które Bóg obdarzył charyzmatem cichej, pokornej posługi w konfesjonale. Niech ich wstawiennictwo doda nam odwagi, aby stanąć przed Bogiem w prawdzie. Nie ma grzechu, którego Bóg nie mógłby przebaczyć… Czy moja spowiedź będzie owocna? Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji będzie owocniejsza…

Ks. Proboszcz Grzegorz Stolczyk